Diety i żywienie

Prawidłowa, zbilansowana dieta jest warunkiem zdrowia i dobrego samopoczucia. Warto jednak pamiętać, że nie ma jednego, uniwersalnego modelu żywienia. W każdym przypadku należy uwzględnić szereg czynników, które determinują nie tylko skład diety, ale również gęstość energetyczną oraz ilość poszczególnych posiłków. Chcąc zadbać o dietę i żywienie warto rozważyć konsultacje z profesjonalnym dietetykiem, który pomoże wytyczyć realne cele i ułoży plan żywieniowy.

Jeśli znasz receptę na długie życie słynnych stulatków z Okinawy, to historia pani Elżbiety Dombrowskiej mocno cię zadziwi. Są elementy wspólne, ale też spore różnice, choćby w podejściu do jedzenia. Polski przepis, jak dożyć 100 lat i więcej, może ci przypaść do gustu.
Nawet jeśli na rodzinnym grillu nie będzie wegetarian, te warzywa gwarantują sukces. Może nie wprowadzaj od razu rewolucji - niech będą też propozycje dla mięsożerców, ale cieszące oczy kolorowe dodatki na pewno znajdą amatorów. Będzie zdrowiej i pysznie, a to najlepszy sposób zachęty do zmiany nawyków żywieniowych.
Są jagodami, chociaż nie wyglądają i znajdziesz je wśród warzyw. Raczej dostępne w powszechnej sprzedaży, jakoś się u nas nie do końca przyjęły. "Za tłuste", "gorzkie", "mdłe", "dziwne w smaku" - to częste zarzuty, a tymczasem sporo zależy od ciebie. Zrób je jak należy, a będą pyszne i wyjdą na zdrowie. Grillujesz mięso? Tym bardziej o nich pamiętaj.
Mało kto wie o istnieniu brunatnej tkanki tłuszczowej, która efektywnie spala tłuszcz i wydziela ciepło. Okazuje się, że może być ona niezwykle pomocna w walce chorobą cywilizacyjną XXI wieku, czyli otyłością. Naukowcy z Danii i Niemiec przedstawili obiecujące wyniki badań.
W ramach trendu powrotu do natury, w sprzedaży pojawia się nawet takie ręcznie wyrabiane, oparte o babcine receptury. Polecają je znani kucharze w najpopularniejszych programach kulinarnych. Niewątpliwie zawiera cenne witaminy i działa korzystnie na jelita, ale sprzyja miażdżycy. To co - jeść czy nie?
Kawa to więcej niż napój. To sposób na lepszy nastrój o poranku i przepis na udane spotkanie towarzyskie. Z kawą możemy i lubimy eksperymentować: nowe smaki, dodatki, sezonowe warianty, zdrowsze wariacje na temat kawy. Dziś poznamy jedną ze smacznych i zdrowych alternatyw, która może niejedną osobę zaskoczyć.
Piękna pogoda na majówkę zachęciła wiele osób, by ostatecznie wydłużyć sobie weekend i wypocząć poza miastem lub w rodzinnym gronie. Jak co roku przy tej okazji nie mogło zabraknąć pysznego jedzonka. Pojawiają się pytania jak rozpalić grilla i czy aluminiowe tacki są bezpieczne, czy jednak nie. Katarzyna Bosacka w tej drugiej kwestii rozwiewa wątpliwości.
Niedobory magnezu to dość powszechny problem. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego tak wiele osób zmaga się z tą dolegliwością? Wbrew pozorom to nie przez kawę „ucieka” większość magnezu. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny niedoborów magnezu.
Znasz na pamięć wszystkie zasady zdrowego stylu życia. Po pracy planujesz zrobić zakupy, ugotować domowy obiad, a potem jeszcze wyskoczyć na trening z bliską osobą. Jedna stresująca sytuacja sprawia, że rezygnujesz z pierwotnego pomysłu, zamawiasz fast-food, a resztę wieczoru spędzasz na kanapie z paczką chipsów w ręce. Dbanie o zdrowie w dzisiejszych czasach bywa wyzwaniem. Większość z nas za dużo pracuje, nie radząc sobie z nadmiarem domowych obowiązków i stresem. Jak prowadzić zdrowy styl życia w ciągle zmieniającym się środowisku? Czy można sobie jakoś pomóc?

Materiał sponsorowany

Może grillowanie nie jest najzdrowszym sposobem przygotowywania dań, ale majówka jest po to, żeby grzeszyć. Zresztą, jak dowiedziono naukowo, są przyprawy, które dodane do marynaty sprawią, że przypiekanie jedzenia ujdzie nam przynajmniej częściowo na sucho. Byle nie spalić potraw na węgiel.
Czarne porzeczki bez wątpienia zasługują na miano "polskiego czarnego złota". Są w czołówce najzdrowszych owoców. Bogactwo witaminy C i potasu to dopiero początek ich zalet. Mało kto wie, że z pestek czarnej porzeczki można zrobić olej, który jest źródłem szeregu korzyści dla zdrowia.
Choć te egzotyczne owoce są niewielkie, a wygląd suszonych niezbyt zachęca do sięgania po nie, to kryją w sobie mnóstwo zdrowotnych korzyści. Smakują doskonale i świetnie sprawdzą się jako dodatek do deserów, pizzy czy mięs. Warto po nie sięgać regularnie.

Choć dieta może kojarzyć się z kuracją odchudzającą, jest to błędne postrzeganie tego pojęcia. Jako dietę należy rozumieć zrównoważony system odżywiania, który dostarcza odpowiedniej ilości mikro- i makroskładników, fitoskładników, a także witamin i minerałów. Niezbędnym elementem żywienia jest także prawidłowe nawodnienie organizmu.

Dobrze ułożona dieta powinna uwzględniać wiek i płeć, tryb życia, aktywność fizyczną oraz indywidualne ograniczenia zdrowotne (np. choroby glutenozależne, problemy z układem pokarmowym).

Na odpowiednie żywienie musimy uważać wszyscy, ale szczególną uwagę powinny na nią zwrócić dzieci i młodzież w wieku rozwojowym, kobiety w ciąży, osoby w podeszłym wieku oraz sportowcy, u których występuje wyraźna zależność między dietą a wynikami.

Wśród dostępnych modeli żywienia można znaleźć zarówno diety codzienne, jak i wykluczające. Przykładem diet wykluczających jest np. weganizm lub wegetarianizm, które opierają się na unikaniu spożywania określonego rodzaju pokarmów. Należy pamiętać, aby eliminować poszczególne produkty z diety wyłącznie na podstawie przesłanek medycznych, po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. W przeciwnym razie łatwo doprowadzić do niedoborów żywieniowych, a nawet wyindukować różnego rodzaju choroby, jak np. refluks żołądka. Żaden model żywienia, poza okresowo stosowanymi dietami medycznymi, nie powinien prowadzić do wyniszczenia organizmu.

Znajomość podstaw zdrowego odżywiania ułatwia przygotowywanie posiłków, które będą nie tylko smaczne, ale dostarczą organizmowi niezbędnych substancji.