Uzdrowisko Budapeszt

2014-06-03 12:43

Budapeszt to jedyna europejska stolica, która jest jednocześnie uzdrowiskiem termalnym. Na tle innych uzdrowisk na naszym kontynencie wyróżnia się także dużą liczbą kąpielisk leczniczych. Tym samym Budapeszt jest jednym z największych kurortów leczniczych w Europie.

Spis treści

  1. Uzdrowisko Budapeszt - właściwości lecznicze
  2. Uzdrowisko Budapeszt - obiekty uzdrowiskowe
  3. Uzdrowisko Budapeszt - profil leczniczy

Uzdrowisko Budapeszt to jednocześnie centrum administracyjne, polityczne i kulturalne Węgier. Status ośrodka leczniczego został mu nadany przez Międzynarodowy Kongres Uzdrowisk w 1934 r, jednak właściwości lecznicze tutejszych wód są znane od tysięcy lat.

Uzdrowisko Budapeszt - właściwości lecznicze

Uzdrowisko Budapeszt obfituje nie tylko w podziemne źródła wód mineralnych, lecz także wody termalne. Wszystko dlatego, że miasto położone jest na terenie, który wykazywał wysoką aktywność wulkaniczną. Jej pozostałością są dzisiaj liczne gorące źródła. O właściwościach leczniczych tutejszych wód przekonali się już starożytni Rzymianie, a potem najeźdźcy tureccy, którzy wybudowali tutaj pierwszą łaźnię sułtańską w połowie XVI w.

Budapeszt to jedyna europejska stolica, która jest jednocześnie ogromnym uzdrowiskiem termalnym

Archeolodzy odkryli na Węgrzech 21 miejsc, w których władcy starożytnego świata zażywali ciepłych kąpieli. Jedno z nich znajdowało się nawet w pobliżu tak chętnie odwiedzanego Budapesztu. Nazwa tego miejsca – Aquincum – pochodzi od łacińskiego słowa aqua oznaczającego wodę. Dziś zarysy murów rzymskich budowli można zobaczyć na przedmieściach stolicy. Obecnie wody termalne znajdują się nie tylko w sanatoriach. Począwszy od lat 60. XX w. powstają także baseny rekreacyjne, dostępne szerszej publiczności, w znacznej części całoroczne. Wiele z nich teraz przekształca się w nowoczesne aquaparki.

Uzdrowisko Budapeszt - obiekty uzdrowiskowe

  • zespół kąpielisk "Széchenyi" (Széchenyi Gyógyfürdő) - to największe kąpielisko lecznicze lewobrzeżnej części stolicy Węgier. Zlokalizowane jest Lasku Miejskim, który jest chętnie odwiedzany zarówno przez przyjezdnych, jak i przez mieszkańców stolicy kraju. Atrakcją uzdrowiska jest znajdująca się w budynku kąpieliska sala kopułowa z pięknymi witrażami. Uwagę kuracjuszy przyciągają także baseny na wolnym powietrzu, które są otoczone posągami. Znajduje się tutaj również basen pływacki oraz liczne termy o temperaturze wody od 20 do 38 st. C. Tutejsza woda zawiera siarczan wapnia i magnezu, jony sodu oraz znaczną ilość jonów fluoru i kwasu metaborowego
  • kąpielisko "Gellért" (Gellért Gyógyfürdő) - to najsłynniejsze i najbardziej eleganckie kąpielisko Budapesztu, które stanowi symbol miasta, mieści się w secesyjnym budynku tuż nad Dunajem. W kompleksie jest w sumie 13 basenów, w tym termy o temperaturze wody od 26 do 38 st. C oraz kryty basen ze sztuczną falą. Woda w kąpielisku zawiera sód, siarczany, chlorki wapnia i magnezu, kwaśny węglan oraz fluor. Legenda głosi, że mocy leczniczej tych wód korzystała św. Elżbieta, lecząc ludzi biednych i chorych na trąd

Ważne

W sumie na Węgrzech jest ponad 1000 kąpielisk termalnych, a tylko stolica może poszczycić się aż 123 ujęciami ciepłej źródlanej wody i 50 kąpieliskami. Niektóre mają ponad 2 tys. lat, inne zostały wybudowane w XIX i XX w. Baseny z wodą termalną mają liczne hotele.

  • łaźnia Rudas (Rudas Fürdő) - wybudowano ją w XV i od tego czasu pozostała niemal w niezmienionym stanie: pod kopułą o średnicy 10 m, którą podpiera 8 kolumn, znajduje się ośmiokątny basen. Poza tym kuracjusze mogą korzystać z basenu pływackiego i sześciu term. Woda jest lekko radioaktywna, zawiera wapń, magnez, dwutlenek węgla, związki siarki i fluoru, a źródła, z których pochodzi, znane są od około X w. n. e. Obecnie łaźnię zasilają trzy słynne źródła "Juventus", "Attila", "Hungaria" oraz 15 mniejszych
  • baseny "Palatinus Strandfürdő" -  to jedno z najładniejszych kąpielisk w Europie, które znajduje się w samym centrum Budapesztu na położonej na Dunaju Wyspie Małgorzaty. Czynne od maja do września. W tym czasie na kuracjuszy czeka siedem basenów, w tym basen ze sztuczną falą. Na wyspie znajdują się także dwa ekskluzywne hotele-sanatoria, w których można zażywać kąpieli przez cały rok. Kąpielisko bazuje na wodzie termalnej ze źródła św. Małgorzaty znajdującego się na wyspie. Zawiera ona sód o małym stężeniu soli, węglan wapnia, magnez
  • Uzdrowisko Budapeszt - profil leczniczy

    W Széchenyi Gyógyfürdő wody lecznicze (w postaci kąpieli i kuracji pitnej) w wykorzystuje się w schorzeniach narządów ruchu, kobiecych, a także przy dolegliwościach ze strony żołądka, woreczka żółciowego, nerek oraz przy niedoborze wapnia w układzie kostnym. Kurację przeprowadza się także u osób wymagających ortopedycznej rehabilitacji pourazowej.

    W Gellért Gyógyfürdő leczy się choroby kręgosłupa, schorzenia stawów, nerwobóle, zwężenie żył, choroby układu krążenia, a w inhalatorium astmę oraz przewlekłe nieżyty oskrzeli.

    W Rudas Fürdő pomoc znajdą osoby zmagające się z  chorobami układów ruchowego i trawiennego oraz chorobami nerek i woreczka żółciowego. Podobno woda ze źródła "Juventus" ma właściwości odmładzające, co sugeruje jego nazwa.

    Warto wiedzieć

    Warto zobaczyć

    Budapeszt ma wiele atrakcji. Wśród nich znajduje się Baszta Rybacka, Zamek Budański, który był pierwszą oficjalną siedzibę królewską, wznosząca się praktycznie w samym centrum miasta Góra Gellérta czy znajdujący się w Parku Miejskim Zamek Vajdahunyad. Będąc w stolicy Węgier koniecznie trzeba zobaczyć także budapeszteńskie jaskinie i wybrać się na Wyspę św.Małgorzaty, która swego czasu była popularnym miejscem spotkań zakochanych par. Przemieszczanie się po mieście ułatwi najstarsze na kontynencie europejskim metro.

    Czy artykuł był przydatny?
    Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

    NOWY NUMER

    POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

    Pobieram
    poradnik ciaza