Masaż stopami Padanghata, czyli indyjski sposób na przywrócenie energii

2016-09-19 14:26

Masaż stopami Padanghata, będący rodzaj masażu ajurwedyjskiego, należy do najdokładniejszych i najmocniejszych tego typu zabiegów. Tradycja wykonywania masażu stopami ma już ponad 3000 lat, a narodziła się w Indiach, wśród wojowników z Kerali, dlatego nazywa się go również masażem kalaryjskim.

Masaż stopami Padanghata, czyli indyjski sposób na przywrócenie energii
Autor: thinkstockphotos.com Masaż stopami Padanghata, nazywany również masażem kalaryjskim to rodzaj masażu ajurwedyjskiego, .

Spis treści

  1. Masaż stopami Padanghata: przygotowanie
  2. Masaż stopami Padanghata: jak przebiega?
  3. Masaż stopami Padanghata: przede wszystkim dla aktywnych
  4. Masaż stopami Padanghata: dla zdrowia i urody

Kalaryjski masaż stopami ma wielowiekową historię. Kerala, od której wziął swoją nazwę, jest jednym ze stanów w zachodnich Indiach. To właśnie tam dawno temu narodziła się sztuka walki Kalarippajattu. Jednym z jej mistrzów miał być buddyjski mnich Bodhidharma, który, dzięki swojej wędrówce, rozpropagował ją niemal w całych Indiach, docierając później nawet do słynnego chińskiego Shaolin. Zmęczeni adepci Kalarippajattu, aby ulżyć swojemu ciału po wymagających potyczkach, poddawali je masażowi stopami. Pozwalał on im nie tylko na utrzymanie dobrej kondycji, ale i zregenerowanie organizmu po ciężkim wysiłku.

Wykonywany w dzisiejszych czasach masaż kalaryjski Padanghata ma też w sobie elementy tradycji japońskiej i tajskiej, stanowi połączenie nie tylko sztuk walki, ale i jogi i tradycyjnego tańca keralskiego. Masaż stopami Padanghata zawiera w sobie również elementy ajurwedy, jest częścią Kalarichikilsa, dawnego systemu leczenia urazów ortopedycznych, m. in.: bólu pleców, artretyzmu czy zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Zabieg jest znany również pod nazwą Chavutti Thirummal, co w języku malajskim oznacza nic innego jak masaż stopami.

Masaż stopami Padanghata: przygotowanie

Ajurwedyjski masaż stopami należy do jednych z najmocniejszych tego typu zabiegów. Wbrew często powtarzanemu przekonaniu, masażysta nie chodzi po ciele swojego klienta, nie napiera na niego całym ciężarem swojego ciała – tylko jedna jego stopa uciska konkretne punkty. Warto również wiedzieć, że masażysta najpierw zanurza ją w oleju ajurwedyjskim (którego dwa główne składniki stanowią olej migdałowy i olej sezamowy) i w trakcie masażu cały czas trzyma się zawieszonej na suficie liny, balansując nad masowaną osobą. Całość wygląda bardzo efektownie, nierzadko masażyści, by dopełnić rytuału, przed wykonaniem zabiegu odmawiają modlitwę.

Masaż stopami Padanghata: jak przebiega?

Masowana osoba znajduje się na macie i przybiera 5 pozycji.

Masaż stopami powinien być wykonywany w regularnych sesjach, w odstępach kilku- lub kilkunastodniowych. Może trwać od pół godziny do nawet 2 godzin.

Najpierw leży na brzuchu, później podpiera się na ramionach, następnie układa się na boku, na plecach i w pozycji virasany, czyli klęczy, rozstawiając kolana i rozstawiając stopy na boki. Przed rozpoczęciem masażu Padanghata odbywa się masaż głowy. Uciskanie wybranych punktów na ciele ma pobudzić przepływ energii życiowej – prany – przez znajdujące się w organizmie kanały energetyczne – nadi. Masowana osoba podczas masażu stopami jest naga, z okrytymi miejscami intymnymi. Masaż kalaryjski stanowi nie lada wyzwanie dla masażysty i wymaga od niego nie tylko dobrej kondycji fizycznej, ale i skupienia. Wykonuje on posuwiste ruchy, uciskając konkretne partie ciała. Tradycja głosi, że – najpierw poprzez czakrę ciemienia, później przez czakrę gardła i kolejne ośrodki, a na koniec poprzez stopę, osoba wykonująca masaż przekazuje temu, kogo masuje, energię.

Masaż stopami Padanghata: przede wszystkim dla aktywnych

Jako że masaż kalaryjski został stworzony z myślą o tamtejszych wojownikach, poleca się go zwłaszcza osobom prowadzącym aktywny tryb życia, zawodowym sportowcom, ale i tym, którzy dla własnej satysfakcji stawiają na częste ćwiczenia. Systematyczne korzystanie z masażu stopami Padanghata zmniejsza ryzyko wystąpienia urazów, wzmacnia układ odpornościowy. Masaż kalaryjski pobudza także punkty marma, w których gromadzi się nasza energia. Te miejsca, według Ajurwedy, znajdują się w mięśniach, nerwach, kościach, stawach, więzadłach, żyłach. Ich pobudzenie pomaga pozbyć się uczucia zmęczenia, dodaje sił witalnych. Jako że wykonywane przez masażystę uciski są mocne (ale masowana osoba nie odczuwa ich jako bólu), działają na tkanki głębokie, pomagając w osiągnięciu stanu rozluźnienia.

Masaż stopami Padanghata: dla zdrowia i urody

Masaż stopami Padanghata poleca się i wtedy, gdy do urazów już dojdzie – w przypadku naciągnięcia stawów i mięśni. Jako że tradycyjnie wywodzi się on ze sztuki leczenia dolegliwości ortopedycznych, sprawdzi się u osób z artretyzmem i reumatyzmem. Na masaż kalaryjski warto też się udać w przypadku kłopotów ze snem i ciśnieniem. Można go stosować jako uzupełnienie leczenia osób z cukrzycą.

Używany podczas masażu stopami Padanghata olejek ajurwedyjski jest często wykorzystywany podczas produkcji kremów przeciwzmarszczkowych ze względu na swoje silne właściwości odżywiające. Stosowanie go podczas masażu stopami Padanghata nawilża skórę i czyni ją bardziej elastyczną. Wykonywany regularnie, zabieg pozwala również zwalczyć chroniczne zmęczenie i na długo wprowadzić w dobry nastrój.

Ważne

Masaż stopami Padanghata: dla kogo jest niewskazany?

Masażu stopami Padanghata, ze względu na jego intensywność, nie praktykuje się u kobiet w ciąży, karmiących piersią i w czasie menstruacji. Nie jest polecany również u osób chorych na nowotwory. Z masażu stopami trzeba zrezygnować w przypadku wystąpienia gorączki i w stanach zapalnych skóry. Z zapisaniem na masaż kalaryjski należy również poczekać do zakończenia rekonwalescencji po operacjach chirurgicznych i urazach kończyn.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza